Jak si založit společnost s ručením omezeným v roce 2017?

Hledáš návod jak si založit sročko? Nevíš kolik tě bude založení stát? Jaké kolečko si musíš projít? Tím vším tě provedu v tomto článku v pouhých 4 krocích.

1. krok

V prvním kroku budeš muset vymyslet název společnosti, zajistit si sídlo a určit předmět podnikání. Získat osobní údaje o zakladatelích, pokud je vás víc a určit si podíly ve firmě. Připravit si základní kapitál, určit správce vkladu a jednatelé. Až budeš mít všechno připravené, kontaktuj notáře, pošli mu podklady a domluv si schůzku.

Název společnosti

Vyber si název společnosti, ale pozor, název nesmí být stejný nebo podobný již existující společnosti. Název si můžeš ověřit na portálu justice. Při brainstormingu nad názvem firmy využij jednoduchou tabulku, kam si napiš několik názvů, které tě napadnou během hodiny. Dej si termín, do kdy musíš název vybrat, ať zbytečně neztrácíš čas nad výběrem jména společnosti a dostaneš se taky někdy k podnikání 🙂 Pokud je víc zakladatelů, využij Google Sheets pro hromadný brainstorming.

Sídlo společnosti

Před návštěvou notáře si vyřiď sídlo společnosti. Pokud budeš sídlit ve vlastní nemovitosti budeš potřebovat výpis z katastru nemovitostí. V opačném případě budeš potřebovat notářský ověřený souhlas vlastníka nemovitosti. Mě ověření přes realitní kancelář vyšlo na 1 815 Kč.

Předmět podnikání

Podle živnostenského zákona si vyber předmět podnikání.

Údaje o zakladatelích a podíly

Jméno, datum narození a adresa trvalého bydliště. Pokud budeš mít jako společníka další právnickou osobu, budeš potřebovat adresu jejího sídla.

Pokud zakládáš firmu s více společníky, budete si muset určit podíly ve firmě, které notář zapíše do společenské smlouvy. S podíly je spojena také výše vkladů.

Základní kapitál, správce vkladu a jednatelé

Od roku 2014 je minimální základní kapitál 1 Kč, pokud chceš aby firma vypadala důvěryhodně kvůli byznys partnerům, určitě zvol vyšší základní kapitál. Za splacení základní kapitálů odpovídá správce vkladu, to může být kdokoliv ze zakladatelů společnosti.

Notář

Pokud už si poslal notáři podklady a máš domluvený termín schůzky, můžeš vyrazit. Nezapomeň se sebou vzít souhlas o sídle od majitele nemovitosti případně výpis z katastru nemovitostí. Pokud má společnost víc jednatelů, musíte být přítomní všichni. Notář už bude mít připravenou společenskou smlouvu na základě dodaných podkladů, stačí podepsat několik papírů. Za přípravu společenské smlouvy a notářské ověření jsem zaplatil 5 796 Kč.

TIP na notáře v Brně

Při zakládání společnosti jsem využil služeb notářky Mgr. Michaely Dvořákové.

  • Mgr. Michaela Dvořáková
  • dvorakova@notarbrno.cz
  • 511 112 883
  • M-palác, Heršpická 5, 639 00 Brno
  • Úřední hodiny pro zakládání společností: Pondělí až pátek 8:00 – 16:00

2. krok

V druhém kroku si zajdi do banky s notářským zápisem a všemi společníky. Zde si založíš podnikatelský účet na který správce vkladu složí základní kapitál. Banka ti vystaví potvrzení o složení základního kapitálu.

Výběr banky

Já jsem si vybral Fio banku pro jejich nízké náklady na založení a provoz podnikatelského účtu. Přestože Fio banka uvádí, že založení podnikatelského účtu je zdarma, zaplatil jsem 120 Kč za založení technického účtu, který jsem ve finále zdarma převedl na podnikatelský. Takže zdarma není úplně zdarma 🙂

3. krok

Hurá na živnostenský úřad. Můžeš si vybrat libovolný úřad v České republice, nejsi nijak vázán. Budeš potřebovat seznam živností, které pro společnost chceš přihlásit, ale ten už máš z prvního kroku. Dále budeš potřebovat notářský zápis a potvrzení o vkladu základního kapitálu.

V Brně jsem si zašel na živnostenský úřad na Malinovského náměstí 3. Doporučuji se předem objednat, pokud to tvůj úřad dovoluje. Nebo aspoň vyrazit hned brzo ráno, vyhneš se tak frontám. Fajn úřednice, ty nepříjemné čekají nejspíš až na finančním úřadě, ale to až někdy příště u tématu registrace plátce DPH.

4. krok

Zápis do obchodního rejstříku může od 1. května 2015 provádět notář nebo je možnost si zápis vyřídit přímo u rejstříkové soudu. Časově i finančně je výhodné nechat zápis na notáři, poplatek je ze zákona 2 700 Kč.

Můžeš vyrazit zpátky k notáři udělat zápis do obchodního rejstříku. Opět budete muset být přítomní všichni jednatelé, přestože jste si ve společenské smlouvě stanovili samostatné jednání. Já jsem za zápis zaplatil zmiňovaný poplatek 2 700 Kč a dalších 1 573 Kč notáři za zpracování registrace.

Zápis do obchodního rejstříku proběhne hned a od notáře odcházíš s výpisem z obchodního rejstříku. V některých případech se může stát, že zápis se provede až druhý den.

Gratuluji, máš založenou společnost s ručením omezeným! Mě to celé stálo pár hodin času a 13 006 Kč.